STROPNÉ CHLADENIE


Koncepcia tohto typu chladenia je podobná ako pri podlahovom kúrení, avšak potrubie je umiestnené na strope. Do potrubia je vháňaná studená voda, ktorá odoberá teplo a miestnosť ochladzuje. Systém sa dá realizovať v novostavbách ale i pri rekonštrukciách.

Pri chladení vodného média sa dá využívať viacero technológii:

  • Prečerpávať studenú vodu zo studne, ktorá vo výmenníku odovzdá chlad médiu v uzavretom systéme chladenia.
  • Použitie takzvaného chlillera.
  • Použitie hybridného tepelného čerpadla, ktoré má najvyšší potenciál pri menších budovách, pričom investičné náklady sú najnižšie.

Stropné chladenie môžeme inštalovať jednou z troch variánt prípadne ich kombináciou:

  • Cenovo najvýhodnejšie je chladenie integrované do betónovej platne
  • Altenatíva podomietkového systému sa hodí pre rekonštrukcie, na prefabrikovaná železo betónové stropy alebo stropy z keramických vložiek . Nevýhodou je trochu vyššia cena materiálu, keďže je potrebné väčšie množstvo omietky na prekrytie rúr.
  • Poslednou, cenovo najnevýhodnejšou alternatívou je chladenie v sadrokartónových podhľadoch. Na montáž sú použité špeciálne sadrokartónové panely, v ktorých je zafrézovaná potrubie. Tento spôsob inštalácie sa hodí do drevodomov a stropov s drevenými hranolmi. Konštrukcia rastru je rovnaká ako pri sadrokartónových stropoch. Nevýhodou je vyššia cena a taktiež fakt, že nie je možné pokryť celú plochu stropu, keďže sa platne dodávajú len v troch veľkostiach a nedajú sa skracovať. Po montáži sa prázdne miesta na strope vyplnia obyčajným sadrokartónom.

Potrubie na sa strope sa dá okrem chladenia použiť taktiež ako stropné vykurovanie. V tabuľke uvedených výkonov si môžeme všimnúť, že medzi výkonom podlahového kúrenia a stropného kúrenia, nie je až tak veľký rozdiel čo sa však v porovnaní výkonov pre chladenie nedá povedať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *